• KEÇİ PEYNİRİ (TAM YAĞLI %100 KEÇİ SÜTÜ)  1 kg

KEÇİ PEYNİRİ (TAM YAĞLI %100 KEÇİ SÜTÜ) 1 kg

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0229
  • Stok Durumu: 97
  • 58,00₺

  • Vergiler Hariç: 58,00₺

En lezzetli süt ürünlerinin yapıldığı sütleri üreten keçiler, sabahın ilk ışıklarıyla mis gibi doğaya bırakılır.
Yedikleri otlarla tadı güzelleşen sütler sağılarak peynir olamaya doğru yol alır.
Kahramanmaraş’ta “Keçi sıkma peyniri” denince akla ilk “Helete”, “Helete” denince de “sıkma keçi peyniri” gelir. Bu birlikte anılışın birçok haklı sebebi vardır. 
Helete’ninde yer aldığı Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi Engizek Dağları üzerinde birçok yaylaya sahiptir. 
Zorkun, Yaşıl, Kırmızı Yazı, Ayranpınarı, Çatlak Kamalak, Büyük Yayla, Kiraz ilk akla gelen ve rakımları 1500 ve üzeri yüksek platolardır. Akdeniz bölgesinde yer almasına rağmen coğrafi koşulları nedeniyle burada karasal iklim hüküm sürmektedir. 
İklimine ve coğrafi şartlarına bağlı olarak ekonomisi, tarım ve hayvancılık üzerine kuruludur. Ayrıca bereketli toprakları dolayısıyla burada bağcılık da ön plandadır.
Çağlayancerit’e bağlı ve adını sırtlarında yetiştirdiği kiraz otundan alan Kiraz Yaylasını da bağrında barındıran Helete’yi seçkin kılan en önemli özellik, florasının zenginliğidir. Bu durum halk söyleyişlerine “Kirazın yaylaları otlu olur, sütü yoğurdu tatlı olur.” sözleri ile yansımıştır.
Bu flora çeşitliliği, peynirine kendine has bir rayiha kazandırır. Torosların kokulu otlarından olan kekik, sarı keven, kara keven, velo keveni, kenger, fıstık püskülü (menengiç), uzun çay, aydın çayı, bozanak otu ve koyungözü, par yavşanı, calba, diken ardıçi, sütleğen, sıyırma diken, yayla karanfili ile beslenen hayvanlar ise bu rayihayla sütlerinin lezzetine lezzet katar. İşte Helete yaylalarının peynirinin ilk lezzet sırrı burada gizlidir. 
Kahramanmaraş’ta “Keçi sıkma peyniri” denince akla ilk “Helete”, “Helete” denince de “sıkma keçi peyniri” gelir. Bu birlikte anılışın birçok haklı sebebi vardır. Damakta ve dimağda bıraktığı lezzetle, yapılışının her aşamasında özenli ve detaylı bir emek barındırır. 
 Bilindiği gibi en yoğun sütlü peynir kaşardır. Henüz pek kimse tarafından bilinmese de süt yoğunluğu kaşara en yakın olan peynirlerden biri de sıkma keçi peyniridir. Yaklaşık olarak 11 kg sütten 1 kg kadar kaşar peyniri elde edilirken 7,5 ile 10 kg keçi sütünden 1 kg sıkma keçi peyniri elde edilmektedir. 
Sıkma keçi peyniri sağımın hemen ardından süzülüp süt ılık iken mayalandıktan sonra 45’ bekletilir. Mayalı süt süzülerek suyundan tamamen ayrılması için süzme salında torbalar içinde üzerine ağırlık bırakarak yük altında bekletilir. Ayrılan su biriktirilip kreması alınmak üzere yayık makinesine alınır. Yayıktan alınan su kaynatılıp süzülerek loru alınır. Süzme salından alınarak avuç içine sığacak kadar küçük parçalara ayrılmış olan peynir, kaynatılıp süzülerek loru alınmış olan kendi suyunda bekletilerek pişirilir. 
Ardından peynir parçaları avuç içinde iyice sıkılarak suyu bertaraf edilir. Bu işlem, su oranı ve gözenekli yapıyı azaltır peyniri sıkılaştırarak lezzetini önemli derecede artırır. 
Peynir yapmak bir zamanlama titizliği de ister. Çünkü zamanında sağılmayan süt keçinin memesinde iken bile ekşiyebilir. 
Kekik, keven gibi kokulu otlar yeşil iken süt durudur ve 10 kg sütten 1 kilo peynir yapılır. Sonbahar da otlar kuruyunca daha fazla kaymak bağlayan ve koyulaşan sütten 7,5kg’dan 1 kg peynir elde edilir. 
Yağı alınmış süt bölge halkı tarafından “Hayırsız süt” olarak adlandırılır. İyi peynir gözeneksizdir. Yağlı peynir ağır düşer. Suya atar atmaz dibe çöker. Yavan peynir kuru yaprak misali suyun yüzünde kalır. Maya miktarı iyi ayarlanmalıdır. Mayası az konan peynir dağilır. Fazla konan peynir ise çok gözenekli ve çok beyaz olur. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: KEÇİ PEYNİRİ