• KARS KAVULCA UNU - 1 KG

KARS KAVULCA UNU - 1 KG

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0032
  • Stok Durumu: 98
  • 20,00₺

  • Vergiler Hariç: 20,00₺


Kavılca buğdayının ruşeym ve kepeği ile beraber bir bütün olarak öğütülmesinden elde edilen un. Ülkemizde yetiştiriciliği devam eden genetiği korunmuş son iki buğday türünden biridir. 


Kavılca ununun elde edildiği buğday Kars ilimizde yetişir. Soğuk iklime uyumlu olup bu sebeple kabuk kısmı daha kalındır. Bu durum endosperminin ufak kalmasına ve gluten içeriğinin alışılmış buğday türlerine göre çok düşük olmasına sebep olmuştur. Glisemik indeksinin düşük olması sağlıklı olmasını beraberinde getirir. 


Kavılca unu içeriğinde yer aşan vitamin ve mineral kombinasyonu olarak normal unlardan 1,5 kat daha zengindir. Kavılca unu tek başına ekmek yapılabilse de bu ekmek beyaz ekmek yumuşaklığında olmaz. Tam tahıl unlu ekmeklere benzer. 


Kalp sağlığını korumada ve mide & bağırsak çalışmasına olumlu katkı verebilecek yapıda lezzetli ve kendine has aroması ile alışıldığında vazgeçilemez bir alternatif oluşturuyor.


Ekmek yapımında, hamur işlerinde kullanabileceğiniz Kavılca Unu, bozulmamış olan genetiği ile sağlığınız için mükemmel etkileri olabilecek temel gıda maddesidir. Ekmek yapma makinesinde kavılca unu denemek isteyenler için başlangıçta kavılca ununa alışana kadar bir miktar beyaz un karıştırmalarını önermek zorundayız. Bu karışımın oranını zamanla azaltarak saf kavılca unundan yapılmış ekmeğe ulaşılmış olur.


www.organikmarketten.com tarafından sizlerin beğenisine sunulan kavılca unu Kars bölgesinde su değirmeninde öğütülüp getirtilmektedir. Unlaştırma işlemi toptan yapılmamakta, dönemsel olarak un bittikçe öğütme yapıldığından elde edeceğiniz kavılca unu sürekli taze olarak size ulaşmaktadır.


Kavılca türü buğday çorak, dağlık ve meyilli arazilerde yaban şekilde (çoğunluğu) yetiştiğinde tarım aletleri ile hasadı yapılamamaktadır. El ile hasat ise emekli ve maliyeti yüksek olan bir uygulamadır. Kavılca unu üretimi esnasında mevcut zorluklar ve yüksek miktarlarda üretilemesi ürünü biraz pahalı yapmaktadır.Safekmek tarafından size sunulan Spelt Kavılca Unu'nun en önemli özelliği sayısı çok azalmış olan su değirmeni ile öğütülmesidir. Su değirmeni diğer endüstriyel değirmenlere göre daha yavaştır. Unu ısıtmadan öğütür ve vitamin mineral kaybı yoktur. Un ısındıkça içindeki faydalar açığa çıkar. Isıtmadan öğütmek makbuldür.

Kavılca Unu'nun genetiği bozulmamış diğer bir un olan siyez unundan bile daha hoş kokulu ve rayihasını kaybetmemiş bir lezzet olmasını su değirmenine borçludur.


Kavılca unu üretiminde kullanılan buğdayın üretimini yaygınlaştırmak için sosyal sorumluluk projeleri yürüten yerel organizasyonlara bu emekleri için teşekkür ederiz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi