KARS KAZI (KURUTULMAMIŞ - TUZSUZ) (2.4 KG - 2.6 KG)

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0248
  • Stok Durumu: 491
  • 180,00₺

  • Vergiler Hariç: 180,00₺

Kars Kazı, Ardahan Kazı ve Iğdır Kazı gibi kazlar rakımı yüksek yerlerde yetiştirilen kazlardır. Tamamen doğal beslenmiş oldukları için ve kar ayazını yedikleri için de ayrıca lezzetlenmektedir.

Kars kazının serüveni, anaç kazın baharda kuluçkaya yatmasıyla başlıyor. Başlangıçta ufalanmış arpa ekmeğiyle beslenen civcivler, hava ısındığında dışarıya alınıyor ve geç sonbahara kadar süren yaşamları boyunca, doğadan kendi sağladıkları otlar ve tohumlarla karınlarını doyuruyorlar. Yaz bastırınca kazlar yaylaya çıkarılıyor, havalar soğuyup, yağmurlar düştüğünde yeniden köye indiriliyor. Bu dönem genellikle harman sonu olduğundan, kazlar başaklardan toprağa düşmüş tahıl taneleriyle iyice semizleşiyor. İlk kar yağdığında ise kesilip tüyleri, içi alınıyor, bütün olarak salamuraya yatırılıyor.

Kazlar kesildiğinde önce gerçek bir kaz ciğeri şöleni yaşanıyor yörede. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Kars'ta da kazın ciğeri çok değerli.

          Tek farkla, Batı dünyasında ekonomik değeri çok yüksek kaz ciğerini elde etmek için kazlar ağızlarına sokulan huniden sürekli arpa, ceviz akıtılarak zorunlu besiye çekilir, ciğerleri yağlanıp normal boyutlarının dört katına çıkarılırken, yaşamları boyunca doğal biçimde beslenmiş Kars kazlarının ciğerleri çok daha lezzetli oluyor ve hemen tüketiliyor. Kurutulmuş, salamura edilmiş, kışın gerektiğinde evin hanımı tarafından pişirilip sofraya konan kazın yenilebilir hale gelmesi de kuşaklar boyu aktarılan bir bilgi ve mahareti gerektiriyor. Kaynar suda, suyu sürekli değiştirilerek kazın tuzu iyice çıkarılıyor. Ardından bundan belli başlı yemekler yapılıyor. 

Kars, Ardahan  ve Iğdır gibi şehirlerde yoğun olarak hayvancılık yapılıyor. Gezen tavukların yumurtası nasıl kıymetli ise buralarda da büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri, özgür gezen hayvan eti olmaları nedeniyle kıymetlidir.

En önemli sebeplerden biri, bu şehirlerdeki kazlar, endüstriyel amaç güdülmeden, çiftlik dışında, tamamen doğal şekillerde yetiştirildikleri ve gezebildikleri için lezzetli ve kıymetlidir.

Bu şehirlerde bitki örtüsü çok zengin olduğu için kaz etine geçen aromalar da bir o kadar zengin olmaktadır. Bu bölgede köylerde kışın kazlar kar yedikten sonra kesilir .  kazlar kesildikten sonra kaya tuzu ile tuzlanır ve dışarıya asılır. Dışarıya asılan kazlar ayaz ve güneşte kurutulur ve çok lezzetli bir hale getirilir. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: KARS LAVAŞI KARS EKMEĞİ KARS KAZI KURUTULMUŞ KAZ KARS ARDAHAN IĞDIR ORGANİK YÖRESEL İSTANBUL YÖRESEL İSTANBUL ORGANİK