• KETEN YAĞI (BEZİR YAĞI) KARS 250 GR'LIK CAM KAVANOZ

KETEN YAĞI (BEZİR YAĞI) KARS 250 GR'LIK CAM KAVANOZ

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0228
  • Stok Durumu: 100
  • 30,00₺

  • Vergiler Hariç: 30,00₺

Bezir yağı nedir, faydaları nelerdir?

Zeyrek ve keten yağı olarak da bilinen bezir yağı, nelere iyi geliyor? Bezir yağı nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir?..

Keten, ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türüdür. Haziran – ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir. Tohumu ve lifi için yetiştirilen bitkinin doğal ve kültür formları bulunur. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır.

Tohumları %40-45 yağ içerir ve yağ elde etmek için kullanılır. Keten yağı omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. “Bezir yağı” olarak bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Yağı alınan tohumlar hayvan yemi olarak kullanılır.

Keten tohumundan elde edilen bezir yağı iki şekilde üretilir; ısıtılarak ve soğuk pres uygulanarak. Isı ile elde edilen yağlar kozmetik ve boyacılık sektöründe kullanılmaktadır. Soğuk pres ile üretilen yağlar ise besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Bezir yağı bağırsakları yumuşatır ve mide sorunlarına karşı iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bağışıklık sistemine destek olur ve güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Sinir sistemine öksürüğe ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Dişeti hastalıklarına karşı etkilidir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar. Kan şekerini düzenler. Solunum yolu sorunlarına karşı olumlu etkiler gösterir. Ruhsal sıkıntılara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.


Her bitkinin olduğu gibi bezir yağının da faydası kadar zararı da bulunur. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmeyen bezir yağını, ham halde tüketmek zararlıdır. Yüksek dozda tüketince; ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı gibi şikayetler görülebilir. Alerjiye karşı, hassas bünyesi olan kişiler için kullanmak sakıncalı olabilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: KETEN YAĞI (BEZİR YAĞI)