• ANTEP BULGURU (1 kg)

ANTEP BULGURU (1 kg)

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0219
  • Stok Durumu: 93
  • 6,00₺

  • Vergiler Hariç: 6,00₺

Dünyada işlenmiş bulguru ilk kez MÖ 3000’li yıllarda görüyoruz. İlk buğday türü olan einkorn buğdayı ise ilk kez Gaziantep bölgesinde ortaya çıkmıştır. Tarihi kaynaklarda buğday kırığı olarak bilinen bulgur, temizlenmiş, pişirilmiş, kurutulmuş ve şekillendirilmiş buğdaydır. Peki, bulgur nasıl yapılır?

Bulgur Nedir ve Nasıl Yapılır?

İyi bulgur, parlak ve sarı renktedir. Pişirilmiş buğday, uzun süre tavlanır. Ardından taş değirmende çekilir (bugün makineler kullanılıyor). Kabuklar soyulduktan sonra kırma işlemi başlıyor. Bulgurun yeni teknoloji ile hazırlanan hali, çok sayıda ürünü çok hızlı bir biçimde rafa taşıyor. Ancak bu işlemler, bulgurun aromasını ve tadını yitirmesine neden oluyor. Burada geleneksel yöntemlerle Gaziantep’te bulgur üreten ve tak kalmış bir üretici, bu eski yöntemle çıkan bulgurun renginin mat, karamsı olduğunu bu nedenle tercih edilmediğini söylüyor. Oysa piştiğinde market bulguru ile arasında dağlar kadar lezzet farkı var. Peki, neden?

Eski Usul Bulgur Bulursan Al!

Fabrikada yapılan bulgur, uzun süreyle ve yüksek nemle tavlanır. Kabuk soyma işleminde tertemiz olması için derinden soyma yapılır ki bu da parlak bir görünüme neden olur. Kırılan bulgur nem verilerek sıkıştırma helezonlarından geçirilir ve zımpara yapılır. Böylece bulgurun kepeği tamamen gider. Oysa bütün tat, aroma ve vitaminler kepektedir. Daha sonra parlatma yapılır ve parlatma işlemi sırasında bulgur, aşırı derecede ısınıp mekanik enerji alır. Bu da içeriğinde vitaminleri daha doğrusu bulgurun yapısını bozuyor.

Eski Usul Bulgur Nasıl Yapılıyor?

Gaziantep’te belki sadece bir noktada eski usul bulgur yapan bir değirmen bulabilirsiniz. Gittiğinizde sorun soruşturun. Bulursanız da bu nadir ürünü muhakkak alın. Marketlerdeki bulgurun nasıl yapıldığını ve neden hiç tadının olmadığını anlattık. Peki, geleneksel yöntemle bulgur nasıl yapılıyor da görüntüsü albenili olmasa da tadı, vitamini hiç bozulmuyor.

Buğday elenir. Arpa ile buğday ayıklanır. Kazana dökülür odun ateşinde pişirilir. Pişene hedik denir ve hedik, dama serilir orada iyice Gaziantep güneşinde kurur. Sonra silindir taşda dövülür. Taşı eşek çeker. Bu işlem bir saat sürer ve kepek, kabuk çıkar. Ama fabrikasyondaki gibi tanenin derinden kesilmesiyle değil kendiliğinde çıkması söz konusudur. Bu nedenle kepeğin vitamini tane üstünde kalır. Bir odada savurma yapılır. Serilir. Gördüğünüz gibi hiç bir kimyasal işlem yok. Taneler pırıl pırıl ve eşit boyda değil ama lezzet şahane.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: ANTEP BULGURU