• Hakkari Şemdinli (Yüksekova) Yayla Süzme Çiçek Balı (500 gr)

Hakkari Şemdinli (Yüksekova) Yayla Süzme Çiçek Balı (500 gr)

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0192
  • Stok Durumu: 100
  • 30,00₺

  • Vergiler Hariç: 30,00₺

Şemdinli Çiçek Balı 
Şemdinli Balı adı ile meşhur olan balın şöhreti ilçeye 65 km mesafedeki Balkayalar Dağı bitki florasının çeşitliliğinden kaynaklanır. Sadece bu bölgede yetişen ve bölge halkının tükettiği dış pazara sunulma imkanı olmamış bu bitkilerin bir kısmının isimleri bile bilinmemektedir. Bu bitki örtüsü zenginliğinin öne çıkanları endemik bitkilerdir. 
Şemdinli Balının elde edildiği Balkayalar başta olmak üzere Derecik Belde ve köylerinin sahip olduğu muhteşem zenginlikteki bitki örtüsünün bir sebebi de, insan ulaşımına pek uygun bir coğrafya olmaması ve bölge şartlarının malum halidir. 
Şu an değil, tarihin birçok döneminde insan erişimi mümkün olmadığından bakir kalmış zengin bitkisel çeşitliliği ile insanı etkileyen derecik bitki örtüsü, arılar için doğal bir korunma alanı oluşturmuştur. Bölgedeki zengin bitki örtüsünden faydalanan arılardan elde edilen Şemdinli balı, saray mutfağına da tercih edilmişler. 
Arıcılıkta standart olan daha çok bal üretimi yapabilmek için yaylalara kovanları nakletmektir. Şemdinli Balı üretiminde ise daha çok bal yerine daha kaliteli bal için derin vadiler ve sert iklimi ile Balkayalardan ayrılmamaktadırlar. Sürekli aynı auradan beslenen arıların ürettiği bal, daha tekil dokulu, daha karakterli ve daha sağlıklı olmaktadır. 
En önemli unsurlardan biri ise bölgede ziraat yapmaya uygun arazi olmadığından zirai ilaç uygulanmış arazi bulunmaması ve arıların kimyevi maddelere maruz kalmamasıdır. Arı temiz ise bal temizdir. Arının temiz olabilmesi için bölgede hiç bir şekilde kimyasal kirlilik olmamalıdır. 
Tekil dokudan beslenen nadir bir bal olan Şemdinli Balı Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine ihraç edilmekte, az bir kısmı iç pazarda sabit denilebilecek tüketiciler arasında kalmakta idi. Fuar ve internet sayesinde içinde bulunduğumuz dönemde Şemdinli Balı haklı şöhretini duyurma imkanı bulabilmiştir. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: ARDAHAN, KARS, IĞDIR, TAZE KAŞAR, ESKİ KAŞAR, KAŞAR PEYNİRİ, KARS KAZI, KARS BALI, HAKKARİ BALI, DOĞAL BAL