• Gaziantep Doğal Ev Tarhanası 1 KG

Gaziantep Doğal Ev Tarhanası 1 KG

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Ürün Kodu: 0098
  • Stok Durumu: 98
  • 30,00₺

  • Vergiler Hariç: 30,00₺

YÖRESEL LEZZETLERİMİZDEN TARHANANIN FAYDALARI

Genellikle kış aylarının en lezzetli çorbası olarak bilinen tarhananın faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların birbirleriyle harmanlanmasından sonra kurutulmasıyla elde edilen oldukça besleyici ve lezzetli bir çorbadır. Mayalama sonucu elde edilen tarhana yaş sınırı olmadan her neslin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, çinko ve demir minerallerini içinde barındırır. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler içerisinde de sayılır.
 
Genç, yaşlı demeden herkesin tüketmesi gereken tarhana çorbası oldukça besleyici ve doyurucudur. 
Tarhananın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığı gibi korkutucu hastalıkların süreçlerinin hızlı atlatılmasını sağlar. Yorgunluğun giderilmesine de yardımcı olan tarhana çorbası, kişinin ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasını sağlar. Tarhananın faydaları arasında sindirimi düzenlemesini de sayabiliriz. Kalp üzerinde olumlu etkileri bulunan tarhana çorbası, kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine oldukça yardımcı olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da tarhananın faydaları arasındadır. Çocuklar için çok besleyici olan tarhana, bebeklerde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Birçok sebze ve baharatı bünyesinde bulunduran tarhana, bebekler için çok önemli olan yoğurdu da içerir. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı oldukça doyurucudur. İştah açıcı olması da tarhananın başlıca faydaları arasındadır. Bebeklerde olduğu gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana çorbası, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir.
 
Yapımı bir hayli zahmetli olan tarhana, kış aylarının en çok sevilen çorbaları arasında yer alır. Tarhana yapılırken birçok sebze ve baharat kullanılır. Malzemelerin harmanlanarak kurutulmasıyla elde edilen tarhana, çorba yapımında kullanılır. Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut veya mercimek gibi baklagiller de eklenebilir. Raf ömrünü uzatmak için tarhana, ağzı kapalı kaplarda ve kuru yerlerde saklanmalıdır. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: ARDAHAN, KARS, IĞDIR, TAZE KAŞAR, ESKİ KAŞAR, KAŞAR PEYNİRİ, KARS KAZI, KARS BALI, ORGANİK, DOĞAL, HAKİKİ, GAZİANTEP, TARHANA